Wielokrotnie na naszych łamach pojawiały się artykuły poświęcone włącznikom schodowym. Temat ten budzi zainteresowanie zarówno wśród doświadczonych instalatorów, jak i osób, które dopiero planują modernizację swojego domu czy mieszkania. Do tej pory nasza uwaga koncentrowała się głównie na naszej serii włączników dotykowych Livolo. Te nowoczesne i estetyczne rozwiązania zdobyły uznanie wielu naszych klientów, dzięki ich eleganckiemu designowi, zaawansowanej technologii oraz niezawodności.

Jednakże, mając na uwadze nasze bogate doświadczenie zarówno w dziedzinie instalacji elektrycznych, jak i sprzedaży włączników, uznaliśmy, że nadszedł czas, aby poszerzyć naszą ofertę edukacyjną. Chcemy podzielić się z Państwem niezbędnymi informacjami dotyczącymi włączników schodowych – od ich podstawowego działania, przez rodzaje dostępne na rynku, aż po wskazówki dotyczące montażu i eksploatacji.

Do czego służy włącznik schodowy?

Włącznik schodowy to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które pozwala na kontrolę jednego źródła światła z dwóch różnych miejsc w domu. Jego nazwa wskazuje na główne miejsce zastosowania, czyli schody. Dzięki niemu, gdy wracamy wieczorem do domu, możemy włączyć światło u podnóża schodów, a po ich pokonaniu zgasić je już na górze. To nie tylko sprawia, że poruszanie się po schodach po zmroku staje się bezpieczne i komfortowe, ale także przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej.

Jednak włącznik schodowy nie jest przydatny jedynie w przypadku schodów. Może znaleźć zastosowanie w wielu miejscach w domu, gdzie chcemy kontrolować oświetlenie z różnych punktów. Przykładowo, w długim korytarzu możemy umieścić włączniki na obu jego końcach, co pozwoli nam na włączanie i wyłączanie światła w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy. Również świetnie sprawdzi się w sypialni, gdzie zapalone przy wejściu światło możemy zgasić drugim włącznikiem znajdującym się przy łóżku. Takie rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne, ale także zwiększa komfort użytkowania domu.

Włącznik schodowy schemat

Instalacja włączników schodowych wymaga od nas spełnienia kilku warunków, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się sprawnie działającymi włącznikami. Przede wszystkim potrzebny będzie nam przewód zasilający/fazowy (L), który powinien zostać podłączony do pierwszego włącznika. Między jednym a drugim włącznikiem schodowym należy podłączyć dwa przewody fazowe robocze (korespondencyjne). Do drugiego podłącza się źródła światła.

Poniższy schemat przedstawia podłączenie klasycznego mechanicznego włącznika schodowego, nie włącznika dotykowego schodowego Livolo.

Rodzaje włączników schodowych

Na rynku dostępne są różnorodne modele włączników schodowych, które dostosowane są do różnych potrzeb i wymagań. Oto niektóre z nich:

Włączniki mechaniczne: To najbardziej klasyczna wersja włącznika, która funkcjonuje od wielu lat i jest prosta w obsłudze. Jej główną zaletą jest niezawodność i długa żywotność. Włączniki mechaniczne są idealne do miejsc, gdzie nie ma potrzeby stosowania bardziej zaawansowanych technologii lub po prostu jeśli cenimy sobie klasyczne i sprawdzone rozwiązania.

Włączniki dotykowe: W erze cyfryzacji coraz popularniejsze stają się włączniki dotykowe. Reagują one na dotyk palca i nie wymagają fizycznego nacisku. Ich główną zaletą jest elegancki design oraz brak mechanicznych części, które zastąpiła elektronika. Z pewnością znajdą one zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach i sprawią, że nie jedna osoba zwróci uwagę na tak prostą rzecz jaką jest włącznik światła.

Włączniki zintegrowane z systemami smart home: To najnowocześniejszy rodzaj włączników, który umożliwia integrację z inteligentnymi systemami domowymi. Dzięki temu można nimi sterować za pomocą smartfona czy tabletu. Włączniki te oferują pełną personalizację i są idealne dla osób, które pragną maksymalnie zautomatyzować swoje mieszkanie lub dom.

Wybór odpowiedniego włącznika schodowego zależy od wielu czynników. Należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby, budżet, a także charakterystykę danego obiektu. W miejscach publicznych, gdzie przeważa duża liczba osób korzystających z oświetlenia schodowego, warto postawić na niezawodność i wytrzymałość włączników mechanicznych. Natomiast w nowoczesnych domach czy apartamentach, gdzie liczy się estetyka i komfort użytkowania, doskonałym rozwiązaniem będą włączniki dotykowe lub te współpracujące z systemami smart home.

Ładowanie...